Často kladené otázky

Zde najdete odpovědi na otázky,
které často dostáváme od rodičů.
Pokud se chcete zeptat na něco jiného, 

Napište nám

Je možné si loď půjčit nebo musí mít dítě vlastní?

Loď lze ve většině klubů pro začátek půjčit. Cena se pohybuje různě klub od klubu, řádově se jedná o jednotky tisíc korun za sezonu (6 000 – 10 000 Kč).

Musí být dítě pojištěné?

Ačkoliv se s úrazy téměř nesetkáváme, jachting je pohybová aktivita v přírodě, a proto je vhodné dítěti pro jistotu zřídit úrazové pojištění. Navíc na závody musíbýt závodník nebo loď pojištění, tudíž pokud máte více lodí, vyplatí se pojistit dítě. V podstatě si tak zřídíte povinné ručení na loď a nemusíte se obávat situace, že byste způsobili škodu někomu jinému.

Od kolika let můžu dítě přihlásit?

Do našich jachetních klubů přijímáme děti od 7 let.

Je třeba, aby dítě umělo plavat?

Ano, je nutné, aby každé dítě, které se chce věnovat jachtingu, windsurfingu nebo kiteboardingu, umělo plavat, ale přesto bude mít po dobu plavby stále oblečenou záchrannou vestu.

Kolik stojí členství na rok?

Každý klub má svou politiku členských poplatků. Některé kluby nevyžadují žádný poplatek, někde se platí za půjčení lodí nebo za tréninky. Sportovní kroužek pro děti většinou vyjde na cca 10 000 Kč za rok.

Pokud dítě začne závodit, tak je nutné uhradit dva roční poplatky, a to asociaci lodní třídy (pro Optimist je to 500 Kč ročně) a za závodní licenci. Ta stojí pro dítě 200 Kč na rok.

Dále se na každém závodě platí startovné, což činí pro dětské třídy 500–1 000 Kč za posádku.

Kolik stojí loď?

Pokud si nechcete loď půjčit a rozhodnete se pořídit si vlastní, tak se do začátku nová loď kupovat nevyplatí. Použitou loď ovšem pořídíte kolem 25 000–40 000 Kč, windsurfing nebo kite i levněji.

Na jakých lodích se jezdí?

V našich klubech se setkáte s dětskými lodními třídami OPTIMIST, RS FEVA, RS TERA, CADET a ILCA 4, s windsurfingem TECHNO 293 a třídou FORMULA KITE.V

Jaká výbava je nutná pro jachting?

Oblečení je důležité a vyplatí se investovat do kvalitního vybavení. Vesta je povinná a je vhodné mít vlastní. Další vybavení, které je nutné pro jachting, jsou například neoprenové boty, suchý oblek, neopren, letní lycra, čepice letní i zimní, brýle a rukavice. Jelikož děti rostou velmi rychle, většina těchto věcí se přeprodává za výhodnější ceny. Se vším vám poradí v klubu.

Jak probíhá trénink?

Trénuje se od jara do podzimu na vodě, v zimě kroužek pro děti zahrnuje teoretickou část, kondiční trénink v tělocvičně či bazénu a přípravu lodě. Na lodi děti trénují základní pohyby a její ovládání, vyplutí a přistání. Naučí se loď převrátit a postavit ji zpět. V dalším kroku se učí manévry, obraty, práci s větrem, a nakonec pravidla a závodní taktiku. Celkový výcvik na první klubový závod trvá maximálně rok, tedy jednu sezonu.

Jak se závodí?

Soutěží se na čtyřech úrovních: Existují malé klubové závody, krajské přebory, závody Českého poháru a mistrovství ČR. Každá úroveň je o trochu obtížnější a je potřeba na ni déle trénovat a propracovat se. Ti nejlepší závodí i v zahraničí na národních mistrovstvích, evropských či světových šampionátech.

Je možné se zúčastnit příměstského tábora?

Příměstské tábory pořádají jednotlivé kluby a děti si při nich mohou vyzkoušet, jestli je jachting bude bavit a co všechno obnáší. Jsou tudíž nejvýhodnější formou, jak seznámit děti s jachtingem během letních prázdnin, aniž byste museli hned kupovat nějaké vybavení.

Kdy je sezona?

Od dubna do října, ale tréninky probíhají celoročně.